Szukasz relaksującego hobby? Marzy Ci się romantyczna kolacja przy świecach sojowych własnej roboty? A może chcesz podarować komuś coś wyjątkowego? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Własnoręcznie wykonane świece są niewątpliwie przedmiotem, który będzie nie tylko cieszył oko, ale również pokaże kunszt i umiejętności jego twórcy. Dzięki nim rozwiniesz także swoje umiejętności, a może w przyszłości postanowisz je sprzedawać i zbudujesz swoją świecową markę.
Jak zrobić świeczki sojowe? Zrób to w domu!
Aby samodzielnie zrobić świecę sojową zapachową, potrzebujesz zaledwie kilku produktów i dwóch naczyń.
Produkty potrzebne do przygotowania świeczki sojowej:
- wosk sojowy,
- knot (drewniany knot lub sznurek bawełniany),
- blaszki do przymocowania knota do dna pojemnika – w przypadku knota drewnianego,
- wykałaczka/ długopisu/ patyczek… – jeśli zdecydujesz się na knot bawełniany, będziesz potrzebował czegoś, co ustabilizuje Twój knot,
- olejek zapachowy przeznaczony do świec sojowych.
Do produkcji świec sojowych nie używamy olejków eterycznych, ponieważ (poza kilkoma wyjątkami) mają one niskie temperatury spalania. Podczas palenia świecy zapachowej z olejkiem eterycznym mogą się wydzielać toksyczne substancje.
Naczynia potrzebne do wyprodukowania świeczek sojowych:
-
- naczynie do rozpuszczenia wosku: garnuszek na mleko, garnek lub rondel albo garnek i rondel, jeśli chcemy rozpuścić wosk w kąpieli wodnej,
- naczynie, w którym zostanie odlana świeczka (słoik, słoiczek, szklanka, pojemnik po świecy lub kosmetyku).
Opcjonalnie dodatki wykorzystywane do świec sojowych
Do produkcji świeczek sojowych możesz również wykorzystać dodatki:
-
- barwniki (np. mika);
Pamiętajmy, żeby używać wyłącznie bezpiecznych barwników przeznaczonych do świec; barwniki spożywcze nie nadają się do odlewu świeczek;
-
- ozdoby woskowe;
Do świec nie wkładamy żadnych łatwopalnych materiałów: suszonych owoców, suszonych kwiatów, gałązek, patyczków… Odlewanie świecy sojowej to nie budowanie gniazda. 🙂
Na etapie nauki odlewania świec sojowych polecamy skupić się na ładnej tafli i odpowiednim stężeniu zapachu, a dodawanie do wosku sojowego barwników czy ozdób (woskowych!) zostawmy sobie na kolejny etap sojowego wtajemniczenia.
Jak zrobić świecę sojową? Poradnik krok po kroku
Pierwszym etapem przy produkcji świec zapachowych jest umieszczenie sznurka bawełnianego lub drewnianego knota w naczyniu, w którym znajdzie się nasza świeca sojowa. Knot należy przymocować do dna słoika. Najbardziej polecam sposób naturalny, przy pomocy rozpuszczonego wosku. Na przykładzie moich świec z drewnianym knotem – knot umieszczam w blaszce, a następnie zanurzam ją w wosku: wystarczy jedna kropla wosku sojowego, by przykleić blaszkę do dna słoika.
Następnie rozpuszczamy wosk albo bezpośrednio w garnku (przyda się ten stary rondel, którego zawsze szkoda było wyrzucić :)), albo za pomocą kąpieli wodnej, czyli do gotującej się wody w rondlu wkładamy mniejsze naczynie z woskiem i mieszamy do jego rozpuszczenia. Zupełnie jak z czekoladą rozpuszczaną na polewę do ciasta.
Gdy cały wosk się rozpuści, ściągamy go z ognia i czekamy aż przestygnie. Gdy będzie miał odpowiednią temperaturę (jaka to? sprawdź u producenta wosku i dostawcy olejku do świec, w jakiej temperaturze należy dodawać olejek do wosku), dokładnie wymieszaj wosk sojowy z olejkiem zapachowym.
Po dokładnym wymieszaniu wosku sojowego z olejkiem przeznaczonym do świec, ponownie odstaw mieszaninę do przestygnięcia. Gdy wosk stanie się lekko mętny i powoli zacznie gęstnieć, pora na odlanie świec! Rozlej wosk (delikatnie!) do wcześniej przygotowanych słoiczków z knotem. Odstaw do przestygnięcia. Nie pozwól, by Twoja świeżo odlana świeca stała w przeciągu i była narażona na zmiany temperatur. To może niekorzystnie wpłynąć na wygląd tafli wosku.
Tak przygotowana świeczka na pewno będzie stanowić temat wielu rozmów wśród znajomych i rodziny!